Vírusové celebrity

Niektoré počítačové vírusy si zrejme vôbec nie sú vedomé svojej nekonečnej slávy, no i napriek tomu si zaslúžia miesto v tomto článku. Ich efektivita, nápaditosť či sila z nich urobila vírusové legendy navždy zapísané v análoch IT sveta. Poďme si predstaviť top seven rebríček týchto elektronických darebákov:
-I LOVE YOU (2000): Jeden z najrozšírenejších vírusov aké kedy uzreli svetlo monitorov. Rozposielal sa sám, prostredníctvom e-mailových príloh a tváril sa ako zaľúbený list. Zneužíval tak naivitu vtedajších ľudí a lákal ich na sladké reči o láske. Nepripomína vám to niečo?
-Code Red (2001): Za svoj cieľ si vyberal servery Windows po celom svete. Stojí taktiež za mnohými DoS útokmi.
-Nimda (2001): Táto prešibaná potvora využívala na šírenie seba samej všetky možné spôsoby a bola v tom naozaj dobrá. Nimda sa dostala do siene slávy pre neuveriteľnú rýchlosť akou sa dokázala šíriť a pre veľké množstvo počítačov, ktoré nakazila.
-Melissa (1999): Melissa bola zákerná v tom, že sa skrývala v nevinne vyzerajúcich wordových súboroch. Šírila sa prostredníctvom e-mailových príloh.
-Blaster (2003): Využíval vo svoj prospech zraniteľnosť bezpečnostne nedokonalých Windowsov tej doby. Svoju prítomnosť dával najavo upozorneniami o náhlom vypnutí počítača.
-Elk Cloner (1982): Apple sa zvyklo a ešte aj stále zvykne chváliť svojou údajnou nenáchylnosťou na počítačové vírusy. Aj motyka však občas vystrelí – tak ako strieľal aj tento šikovný vírus, ktorý napadol nejednu disketovú mechaniku vtedajších Apple strojov.
-Creeper: Prvý počítačový vírus vôbec. Infikoval „pradávne“ počítače ARPANET, ktoré po následne zobrazovali správu: „Som Creeper, chyť ma ak to dokážeš!“. Bol viac menej neškodný, no infikoval mozgy zlomyseľných programátorov, ktorí si ideu vírusov veľmi rýchlo osvojili.
Proti tejto „mozgovej infekcii“ však našťastie bojuje armáda programátorov v uniformách spoločnosti ESET. Odmeňte ich preto svojou dôverou a zakúpte si aj vy špičkový antivírus z ich dielne!

Blogroll