Druhy škodlivého softvéru (malware)

Škodlivý softvér (malicious software) – v skratke malware – je akýkoľvek program, ktorý sa do nášho zariadenia dostal neautorizovane, čiže bez nášho láskavého dovolenia. Existuje niekoľko druhov malwarov. Niektoré sú viac škodlivé, iné menej. My vám teraz prinášame zoznam tých najznámejších:

-Spyware: Ide o technológiu, ktorá zbiera informácie o užívateľovi zariadenia bez jeho vedomia. Tie následne odosiela napríklad rôznym marketingovým oddeleniam. Do počítača sa môže dostať cestou vírusu alebo inštaláciou nového programu.
-Vírus: Je program, ktorý sa nekontrolovane reprodukuje na disku alebo sieti. Navštíviť nás môže ako mailová príloha, súbor z internetu alebo sa môže taktiež skrývať na rôznych dátových nosičoch.
-Červ: Ide o vírus, ktorý sa síce reprodukuje, tam kde by sa nemal, ale nijak nezasahuje do užívateľských dát. Po čase však spôsobuje nepríjemnosti so spomaľovaním systému či siete.
-Trapdoor: Takzvané padacie dvere. Je to kód, ktorý hackeri umiestňujú do už preniknutých systémov. Umožňuje im totiž opätovne vnikať do systému a to i v prípade, že autorizovaný užívateľ zmení heslo.
-Keylogger: Je to nebezpečný softvér, ktorý zaznamenáva všetko, čo píšete na klávesnici. V ojedinelých prípadoch sleduje aj kliknutia myšou či nahráva videá vašej činnosti.
-Rootkit: Ide o najnebezpečnejší malware vôbec. Rootkity sú zložité programy, ktoré umožňujú hackerom získať kompletnú kontrolu nad vašim zariadením. Bez toho aby ste si to vôbec všimli.

Blogroll