Čoho sú schopné vírusy (a iné „bacily“)

Počítačové vírusy dokážu divy. Správanie a škodlivosť týchto škodcov závisí od úmyslov ich stvoriteľa. V skratke vám však môžu vyviesť neškodný žartík, ale aj vybieliť bankový účet.
Poďme si najskôr povedať, čo to ten počítačový vírus vlastne je – ide o virtuálny organizmus, ktorý sa dokáže sám reprodukovať a šíriť zo zariadenia na zariadenie.
Slovo vírus sa chybne používa na všeobecné pomenovanie všetkých škodlivých programov (malware-ov), akými sú napríklad adware a spyware. Od vírusov ich odlišuje neschopnosť reprodukcie.
Medzi malware patria okrem pravých vírusov aj trójske kone, spomínaný spyware a adware a všetok ostatný škodlivý a nechcený softvér.
Vírusy sú také isté počítačové softvéry, ktoré bežne používate pri práci alebo zábave. Líšia sa však úmyslom, s akým boli naprogramované; niektoré víry vám jednoducho bezočivo zničia dáta, iné sa zase len pokojne šíria svetom a nič očividné nerobia. Avšak aj tie, ktoré sa „len“ šíria ďalej, vedia narobiť starosti nejednému užívateľovi. Ich šírenie totižto veľakrát poškodzuje operačný systém a značne spomaľuje rýchlosť internetu na infikovanom zariadení. Obľúbené sú tiež zlodejské aplikácie. Tie sledujú dáta, čo posielate prostredníctvom internet bankingu a posielajú ich ktovie kam.
Jedno však vírusy nedokážu – teda samozrejme okrem prenášania sa na človeka – nikdy neničia hardvér. To znamená, že vám neroztopia procesor, nepodpália harddisk a nevybuchne vám kvôli ním monitor. To však neznamená, že sa pred nimi neoplatí chrániť. Dáta sú totiž nezriedka hodnotnejšie, ako „skrinky“, ktoré ich spracúvajú.

Blogroll